Biały kitel lekarza już dawno przestał być biały! Sprawdź jak zmieniła się moda w lekarskiej garderobie.

Dawno, dawno temu

Królował kolor biały! Lekarz czy pielęgniarka byli ubrani przede wszystkim na biało, podobnie wyglądały sale szpitalne i korytarze. Działo się tak zapewne przede wszystkim z dwóch powodów brak powszechnego dostępu do kolorowych tkanin i konieczność utrzymania sterylnej czystości. Lekarz ubrany na biało wyróżniał się także z tłumu. Wybór koloru lekarskich i pielęgniarskich fartuchów mógł mieć także czysto praktyczny powód jak zwykłe pranie. Każdy, kto chociaż raz zostawił czarną skarpetkę w pralce ładując do niej później białe pranie, wie jaki jest skutek takiego niedopatrzenia. Szarość, szarość i jeszcze raz szarość.

Pozytywnie

Obecnie na rynku jakim jest odzież medyczna jest dostępnych wiele fasonów i kolorów. Dominujące barwy to przede wszystkim blada zieleń oraz delikatny róż oraz kolor niebieski. Kolory w odzieży medycznej  zostały wprowadzone z myślą o pacjentach, którzy w przeszłości często na widok lekarza w białym kitlu uciekali, gdzie pieprz rośnie. A tak naprawdę właśnie te barwy, delikatne i spokojne miały sprawić, że poczują się bezpiecznie i poprawi im się humor. Wszyscy dobrze wiedzą jak dobry nastrój i pozytywne nastawienie mogą wspomóc leczenie.

Wygoda jeszcze raz wygoda

Odzież medyczna ma być przede wszystkim wygodna i nie krępować ruchów lekarza, który często stoi przy stole operacyjnym przez wiele godzin z rękoma uniesionymi na wysokość łokci. Rękawy muszą być odpowiednio długie i szerokie, aby zapewnić mu maksymalny komfort i wygodę.

Kolorowa czapeczka

Lekarze zwłaszcza na oddziałach dziecięcych mają w swojej garderobie specjalne kolorowe czapeczki oraz maski. Często możemy zaobserwować różnorodne wesołe wzory i kolory. Na przykład jaskrawe dinozaury czy wakacyjne palmy. Dzieci reagują uśmiechem, co odwraca ich uwagę od trudnego zabiegu czy nawet poważnej operacji. Dodatkowo wesoły żart lekarza, kilka pozytywnych słów i sukces murowany!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *